Celý čas čakám, čo štát vymyslí pre s.r.o., ktoré nič neplatia, a "dočkal" som sa. Máme tu iniciatívu vlády zaviesť novú daň vo forme licencie, ktorú zaplatí povinne každá s.r.o. bez ohľadu na to, či je v zisku alebo v strate.
Ja neviem, ale už je toho akosi dosť. Ak som sa snažil zamestnávať pár schopných pomocníkov na dohodu, od januára 2013 z týchto miezd platím o 34% viac vo forme odvodov. Ak sa usilujeme dosiahnuť zisk, tak za r. 2013 mi z neho štát vezme o 4% viac, ako za rok 2012, a bude chcieť odo mňa aj vyššie preddavky. A teraz je tu ďalšia daň za to, že sa človek vôbec usiluje a neprihlásil sa na úrad práce. Vraj, keď budem v zisku, nebude mať licencia na mňa dopad, lebo si ju môžem dať do nákladov. Ak správne rozumiem, to, že mi odíde za "licenciu" z účtu 700 alebo viac EUR, nemá na mňa dopad?
Ak mám z čoho dať, rád tento štát podporím. Ale čo človek, ktorý má jediný príjem z vlastnej s.r.o., je v strate a má zaplatiť niečo, na čo nemá? Odkiaľ nadotuje s.r.o.? Asi ju zavrie a pôjde na úrad práce hneď, ako mu príde exekúcia za nezaplatenie licencie. Keby to bol jeden subjekt, nepoviem, ale dotkne sa to vyše 100 tisíc s.r.o. podávajúcich daňové priznanie, ktoré nie sú v zisku. Komplikované uhradiť nejaké veci však nie je len pre stratových, ale aj tých, ktorí sú v "miernom" zisku. V drvivej väčšine prípadov "mierny zisk" znamená, že peniaze jednoducho nie sú (napr. kvôli neuhradeným faktúram, ktoré zvyšujú zisk, tiež kvôli uhradenému DPH z týchto faktúr, aj keď vlastne nebolo z čoho DPH uhradiť, uhradená daň z príjmu sa neodrátava zo zisku atď.)
A čo tiež podpora začínajúcich projektov, kde sa dosahujú prvé zisky často najskôr po 3-5 rokoch? Peniaze, ktoré vydajú každoročne za "licenciu", by si určite vedeli predstaviť využiť aj efektívnejšie. Je to v podstate navyše "iba" nejakých 3.000 EUR, kým začnú zarábať.
Ak máš chuť niečo zmeniť, daj like, možno nás bude dosť, aby sa dalo konečne najavo, že toto je už na nás veľa.
Mgr. Viliam Krunka
bežný občan tohto štátu